Vysoké pece 4 a 6 bývalých Vítkovických železáren mění majitele. O národní kulturní památku se nově bude starat MUSEum+, Industriální muzeum v Ostravě, které je zřizováno Ministerstvem kultury ČR. V následujících letech se pece promění v sídlo muzea podle návrhu architekta Josefa Pleskota.
MUSEum+, Industriální muzeum v Ostravě vysoutěžilo zhotovitele projektové dokumentace pro výstavbu svého sídla ve vysokých pecích 4 a 6 v Dolní oblasti Vítkovice. Vítězem veřejné zakázky je společnost „Sdružení pro MUSEum+“, kterou tvoří ostravská firma Chválek Ateliér, s.r.o. jako vedoucí společník a pražská Energy Benefit Centre a.s.

Vítězné sdružení uspělo ve veřejné zakázce s nabídkovou cenou 65 933 920,- Kč bez DPH, nabídka druhého zájemce byla výrazně vyšší.
„Jsem ráda, že v krátkém čase můžeme veřejnost informovat o dalším významném kroku na cestě plánované obnovy industriální památky Vysoké pece č. 4 a č. 6 transformované na sídlo Industriálního muzea v Ostravě. Výběr projektanta probíhal v uplynulých čtyřech měsících. Pokud vše půjde dle schváleného harmonogramu prací a nebudou vznikat prodlevy v rámci nezbytných správních řízení, měly by být projekční práce dokončeny přibližně za jeden rok,“ vysvětluje ředitelka MUSEum+ Naděžda Goryczková.
Projektanti budou vycházet z architektonické studie architekta Josefa Pleskota. Jejich úkolem je zpracovat projektovou dokumentace ke stavebnímu povolení a provádění stavby. Součástí zakázky je i projektová dokumentace pro sanaci kontaminovaného území a projekt vnitřního vybavení.
Projekt transformace vysokých pecí na moderní industriální muzeum je financován z prostředků operačního programu Spravedlivá transformace. MUSEum+, Industriální muzeum v Ostravě je jedním ze strategických projektů Moravskoslezského kraje.
Tisková zpráva ke stažení zde.
Vizualizace ke stažení zde. Autor: Ing. arch. Josef Pleskot, AP atelier
Přečtěte si také:
Buchary se stěhují do muzea
MUSEum+, Industriální muzeum v Ostravě zahájilo stěhování tří kulturních památek z bývalé kovárny Vítkovických železáren, které se stanou jedněmi z hlavních exponátů jeho budoucí expozice v DOV. Jde o parní buchar Vulkan (1902), parní buchar Märkische Maschinenbauanstalt (1898) a parohydraulický lis Davy-Brothers (1908).