Jakub Jareš
Jakub Jareš 22. 10. 2024

MUSEum+ podalo žádost o dotaci z operačního programu Spravedlivá transformace. Vysoké pece 4 a 6 v Dolní oblasti Vítkovice chce proměnit na moderní industriální muzeum podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Podání žádosti o dotaci předcházelo podepsání memoranda s vlastníkem pecí, společností Vítkovice, a. s., o společné vůli k prodeji. Pokud MUSEum+ s žádostí uspěje, vysoké pece během roku 2024 vykoupí a zahájí jejich transformaci. V roce 2028 by pak nové muzeum mělo přivítat první návštěvníky.

Architekt Josef Pleskot navrhuje pro MUSEum+ řešení, které maximálně ctí národní kulturní památku a obohacuje ji o moderní intervence. Expozice a depozitáře umísťuje do nově vzniklého suterénu, kde zároveň „archeologicky“ odhalí základy vysokých pecí. V přízemí vznikne foyer, prostory pro krátkodobé výstavy, edukaci a konference. V monumentální odlévací hale je jako nový prvek navržen pochozí „tunel“, který umožní pohledy na halu z výšky i vznik audiovizuálních expozic. Cílem industriálního muzea je atraktivní formou ukazovat proměny a význam průmyslu pro život naší civilizace a otevírat otázky jeho současnosti a budoucnosti. Moderní architektonické řešení tuto jeho roli podporuje.

Vysoké pece 4 a 6 jsou součástí národní kulturní památky Důl Hlubina a vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren. Vysoká pec je uzavřený systém na výrobu tzv. surového železa. V Dolní oblasti Vítkovice se zachovali tři vysoké pece. Zcela zrekonstruovaná je zatím téměř 80 metrů vypínající se Vysoká pec č. 1, na které byla v roce 2015 podle návrhu architekta Josefa Pleskota postavena multifunkční nástavba s rozhlednou a kavárnou. Tento rozsáhlý průmyslový areál představuje unikátní soubor industriální architektury, která 170 let sloužila při výrobě železa a od roku 2002 je národní kulturní památkou. 
 
Po podání žádosti o dotaci z operačního programu Spravedlivá transformace nyní MUSEum+ čeká 120 dnů trvající schvalovací proces, v němž žádost posoudí Státní fond životního prostředí. Ten bude hodnotit věcnou i ekonomickou stránku projektu. Na rozdíl od původních plánů bude projekt výrazně levnější. Namísto 1,8 miliardy Kč je nyní rozpočet vyčíslen na 1,3 miliardy Kč. Částka zahrnuje projekt, rekonstrukci památky, vznik expozic i vnitřní vybavení muzea. Z této částky by měl 85 % pokrýt příspěvek Evropské unie.

MUSEum+ je nejmladší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury, která byla v roce 2021 založena s úkolem připravit projekt záchrany vysokých pecí. Podání žádosti o dotaci z operačního programu Spravedlivá transformace je tak důležitým milníkem v dosavadní činnosti organizace. 
MUSEum+ již nyní pracuje na sbírkotvorné a výzkumné činnosti. Zahájilo dokumentaci hmotného i nehmotného dědictví industriální éry v Moravskoslezském kraji, kurátoři muzea se věnují archivnímu výzkumu historie Vítkovických železáren, nahrávají rozhovory s jejich bývalými pracovníky a podílejí se na řešení mezinárodního výzkumného projektu Horizon Europe, který se týká rekonstrukcí památkově chráněných objektů z 20. století.


Autor fotografie: Ondřej Durczak 

Přečtěte si také:

MUSEum+ představuje koncepci expozic. Propojí minulost a současnost průmyslu

MUSEum+, Industriální muzeum v Ostravě dokončilo první zásadní krok ke vzniku své expozice. Ta vznikne na ploše téměř 5000 m2 ve vysokých pecích 4 a 6 v Dolní oblasti Vítkovice. Kurátoři a kurátorky muzea nyní odevzdali koncepci, která shrnuje její základní myšlenky. Tou hlavní je, že příklady z minulosti průmyslu mají sloužit k pochopení toho, jak funguje průmysl dnes a jak se může vyvíjet do budoucna. Muzeum se proto chce soustředit na fenomény, které se od 19. do 21. století ve své důležitosti nemění, ať už je to potřeba inovací a promyšlených investic, jasná vize a podpora státu či péče o zaměstnance.