Ikonická silueta, která se propsala do znaku města, kraje i vysoké školy. Stavba, kterou místní neodmyslitelně vnímají jako část své identity. Národní kulturní památka a současně objekt nominovaný na zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Tím vším je hotel a televizní vysílač Ještěd, který se od roku 1973 tyčí na stejnojmenném vrcholu nad severočeským městem Liberec.
Každý, kdo někdy projížděl českou krajinou je zná – tmavě modré vysoké válce čnící do výšky s ikonickým logem Vítkovických železáren, které všem jasně říkají, že právě zde se nachází zemědělský podnik. Řeč je o smaltovaných věžích a nádržích „Vítkovice“ – symbolu zemědělského průmyslu našeho venkova.
Cesta k jejich výrobě byla nastolena během sympozia zemědělských odborníků v květnu 1966. Stát se v této době snažil zajistit základní potraviny z vlastní produkce, což nutně vyžadovalo zprůmyslnění a intenzifikaci zemědělství. Sympozium v tomto duchu proto řešilo, jak navýšit objemy skladovaného krmiva s vysokým obsahem živin a jako nejvhodnější variantu pro naše podmínky zvolilo senážní věže pro uskladnění senáže, konzervaci obilí nebo kukuřičných palic, které se osvědčily již na importovaných kusech.
Revoluce v zemědělství z centra těžkého průmyslu
Pro zemědělství byly věže významným posunem. Sečené krmivo se řezalo, nechalo zavadnout a potrubím dopravovalo do věží, kde mléčně kvasilo. Senážování tak znamenalo skladování krmiva s větším množstvím živin, čímž se zvýšila produkce mléka a masa, díky lepšímu využití pícnin se jich mohlo pěstovat méně, čímž se zvětšila osevní plocha pro obiloviny a díky mechanizaci se téměř o polovinu také snížilo množství potřebné lidské práce proti tradiční sklizni.
Výrobní program byl schválen v listopadu 1965. První zkušební nádrž vyrobil závod 6 v únoru 1966 a dodal na státní statek v Bajči u Komárna. V květnu následujícího roku byla pro senážní věže zaregistrována ochranná známka na nádrže „Moravia“ a později „Moravit“. Nebylo to však poprvé, kdy Vítkovice dělaly takový projekt. Již v roce 1936 byla realizována dodávka ocelových sil do tehdejší Podkarpatské Rusi o kapacitě 1000 tun, nyní ale přicházela výroba v mnohem větších objemech.
Od prototypů k hromadné výrobě
Konstrukce senážní věže byla typizovaná, dosahovala výšky 12 metrů a průměru 6 metrů. Zhotovena byla z oceli a charakteristický plášť tvořily smaltované plechy kobaltově modré barvy, které se vzájemně překrývaly a byly spojeny šrouby. Smalt nádrž chránil před povětrnostními vlivy, chemikáliemi i otěrem, díky čemuž získaly velkou životnost. Naprostou plynotěsnost zajišťoval tmel. Nádrže byly vybaveny strojním zařízením, jako byly vybírací frézy, metače či řezačky píce, které dodávala Zbrojovka Brno, a protože kvašení vyvíjelo množství oxidu uhličitého, byla nádrž také vybavena dvěma plastovými vaky pro vyrovnávání tlaků.
Cena jedné věže byla stanovena na 137 000 Kčs, přičemž i s montáží vyšla zemědělské podniky na 223 700 Kčs. Návratnost investice byla počítána na necelých pět let.
Výroba byla v počátcích kusová, ale protože se předpokládalo, že bude československé zemědělství potřebovat celkem 40–50 tisíc kusů a požadovaná výroba bude 2 500 kusů ročně, vydalo ministerstvo těžkého průmyslu investiční úkol na výstavbu výrobní linky v hodnotě 73 mil. Kčs, která byla zprovozněna v srpnu 1968.
Nové výzvy, nové výrobky
Odbyt byl zpočátku značný, železárny ihned obdržely 6 000 objednávek a do konce následujícího roku dodaly 720 kusů věží pro československé i zahraniční trhy. Ovšem již následující rok proběhly změny v řízení národního hospodářství, kdy stát snížil podporu zemědělským podnikům, a ty tak o investice do senážních věží ztrácely zájem.
Protože však výrobní kapacita linky byla naplněna jen z jedné třetiny, a i za těchto podmínek vyráběla na sklad, vznikla myšlenka širšího využití věží, a to pro skladování dalších hmot, například obilí, granulátu, hnojiva, odpadních vod a podobně. Konstrukce vycházela z typizovaného projektu, a tak se od sebe věže lišily jen dalšími součástmi či strojním vybavením – například senážní a silážní věže tak lze na první pohled poznat podle betonového podkladu a kuželové střechy, věže ke skladování zrnin podle kuželové výsypky ve spodní části a nádrže na odpadní vody v porovnání s předchozími neměly střechu vůbec.
Trvalý symbol inovace a pokroku
Věže a nádrže Vítkovice měly plánovanou životnost 40–50 let, přesto některé z nich stále v krajině můžeme nalézt. Na jejich výrobu dodnes navazuje jedna z nástupnických firem Vítkovických železáren, a tak kontinuitu tohoto ikonického výrobku můžeme i dnes pozorovat nejen u nás, ale na všech kontinentech světa.
Článek vznikl v rámci projektu: https://sincere-project.eu/